dr Rafał Bielas
stanowisko: adiunkt
ORCID: 0000-0001-6260-6444
email: rafal.bielas@amu.edu.pl
pokój: A205, tel:
www:
konsultacje: stacjonarne i zdalne na MS Teams
wtorek 10:30-11:30
wtorek 13:00-14:00
-
Profil
-
Badania Naukowe
-
Publikacje
-
Dydaktyka
-
Promotor
Dr Rafał Bielas specjalizuje się w emulsjach stabilizowanych cząstkami stałymi, znanych jako emulsje Pickeringa w kontekście zastosowania w technologii biomedycznej i materiałowej. Jego badania koncentrują się na metodach stabilizacji emulsji, które można wytwarzać nie tylko poprzez homogenizację ultradźwiękową, ale także przy użyciu stałego pola elektrycznego, co przyspiesza proces formowania trwałej otoczki z cząstek. Dr Bielas badał również zastosowanie nanocząstek tlenków żelaza do stabilizacji emulsji, które generują energię cieplną pod wpływem zmiennego pola magnetycznego, co może być wykorzystane w hipertermii magnetycznej, a także wytwarzania z emulsji Pickeringa kapsułek.
Jest aktywnym uczestnikiem międzynarodowych projektów badawczych, współpracując m.in. z Instytutem Fizyki Eksperymentalnej Słowackiej Akademii Nauk w Koszycach.
Tematyka badawcza dr. Rafała Bielasa obejmuje głównie badania nad wytwarzaniem i charakteryzacją emulsji stabilizowanych cząstkami stałymi, czyli tzw. emulsji Pickeringa. Stabilne emulsje Pickeringa można efektywnie wytwarzać, używając do tego nie tylko homogenizacji ultradźwiękowej, ale także stałego pola elektrycznego, które przyśpiesza proces łączenia się kropel i tworzenia wokół nich trwałej otoczki z cząstek. Proces ten z sukcesem można kontrolować, używając spektroskopii ultradźwiękowej.
W ramach opublikowanych w ostatnich latach prac dr Rafał Bielas wraz z zespołem pokazał, że nanocząstki tlenków żelaza nadają się także do stabilizowania emulsji, a gdy poddane działaniu zmiennego pola magnetycznego, wytwarzają energię cieplną, którą można by w przyszłości wykorzystywać albo do tzw. hipertermii magnetycznej, albo do wytwarzania kapsułek, tj. kropel, które po spieczeniu na powierzchni nie posiadają już cząstek, ale zwartą otoczkę. Badania nad wytwarzaniem takich kapsułek były wykonywane w ramach projektu PRELUDIUM 18 finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki (nr projektu: 2019/35/N/ST5/00402).
Nowym zagadnieniem badawczym, którym w ostatnim czasie dr Rafał Bielas się zajmował, było także wytwarzanie magnetycznych liquid marbles, kropel stabilizowanych przez cząstki, ale umieszczonych nie w fazie ciekłej, a tworzonych w powietrzu. W ramach tych badań udało się wytworzyć liquid marbles z cieczą magnetyczną w środku, która pod wpływem nagrzewania magnetycznego wyparowuje, a pozostała skorupka, częściowo utwardzona, może być użyta ponownie. Ciecz magnetyczna mogła być także wytworzona na podstawie tzw. magnetozomów, cząstek magnetycznych wyekstrahowanych ze specjalnego gatunku bakterii, które mają duże potencjalne znaczenie w zastosowaniach biomedycznych. Dr Rafał Bielas wraz z zespołem pokazał, że takie magnetozomowe liquid marbles można transportować i nimi manipulować na różne sposoby, używając pola magnetycznego. Badania te były wykonywane w międzynarodowym zespole we współpracy z Instytutem Fizyki Eksperymentalnej Słowackiej Akademii Nauk w Koszycach.
-
“Podstawy Programowania”
-
„Programowanie w Środowisku MATLAB”
-
„Techniki Przetwarzania Dźwięków”.
W ramach działalności dydaktycznej prowadzi zajęcia (wykłady, seminaria oraz laboratoria) m. in. z:
- Podstawy programowania
- Pracownia specjalistyczna
Dr Rafał Bielas jest promotorem pomocnicznym w przewodach doktorskich:
– mgr Edyta Prajwos
– mgr Filip Ratajczak