seminarium Rufin Makarewicz

NAGRANIE SEMINARIUM>>>

https://youtu.be/snImmwM7eR4?si=SEEPnFr29–KTi1g&t=1

Szanowni Państwo,

Przed nami kolejny rok akademicki. Chciałbym utrzymać tradycję comiesięcznych spotkań / wykładów, które będziemy transmitować i, które – mam taką nadzieję – znajdą uznanie w Państwa oczach.
W imieniu Katedry Akustyki UAM oraz Sekcji Akustyki Środowiska Komitetu Akustyki PAN pragnę zaprosić Państwa do wysłuchania wykładu prof. dr. hab. Rufina Makarewicza „Dźwięki Wojny „, który odbędzie się w dniu 18 października o godz. 11.30 w auli prof. Szczeniowskiego na Wydziale Fizyki UAM.

Seminarium odbędzie się w formie hybrydowej.

Uprzejmie proszę o przyjęcie tego zaproszenia oraz zainteresowania tym wydarzeniem swoich współpracowników, kolegów, doktorantów i magistrantów.

W załączeniu przesyłam krótkie streszczenie wykładu.
Jednocześnie, chciałbym Państwa zaprosić do zapoznania się z poprzednimi wykładami, które są dostępne naszym kanale youtube: https://www.youtube.com/channel/UC5ZE8qCMzr_ndhpcG3lpiIg
Gorąco zachęcam Państwa do podjęcia współpracy naukowej. Dysponujemy ogromnym i bogatym zapleczem badawczym.Ponadto, jako Uczelnia Badawcza – jedna z dziesięciu Uczelni w Polsce – dysponujemy wieloma możliwościami finansowania badań oraz pobytu w naszym ośrodku.
Pozdrawiam,
Prof. UAM dr hab. Roman Gołębiewski
Dziekan Wydziału Fizyki
Streszczenie
Wirowe ścieżki von Karmana są odpowiedzialne za gwizd przelatujących obiektów. Generację szumu tych obiektów opisuje tensor Lighthilla. Za jasną i ciemną barwę wybuchów bliskich i dalekich odpowiedzialne jest zjawisko absorpcji energii przez powietrze oraz rozpraszanie Rayleigha przez przeszkody o wymiarach mniejszych od długości fali. Przelotom z prędkością naddźwiękową towarzyszu uderzenie dźwiękowe. Wzrost jego amplitudy towarzyszy przyspieszeniu oraz zmianie kierunku lotu. Wybuch pocisku termo-barycznego jest źródłem silnej fali infradźwiękowej.